Lavanta tarlalarına ziyaretçi akını

Temmuzun gelmesiyle Türkiye’de lavanta üretiminin yüzde 80’ini karşılayan Isparta’nın Kuyucak köyünün “mora boyanan” tarlaları Yerli ve Yabancı  turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

Lamiaceae familyasının bir cinsi olan ve dünya üzerinde yaklaşık 26 türü buluınmaktadır.. Çok yıllık bir bit ki olan lavantalar yaklaşık 1m. Ye kadar uzaya bilmektedir.

Dünya üzerinde başta orta Avrupa olmak üzere, Akdeniz ülkeleri, kanarya adaları, Habeşistan ve Doğu Hindistan’da yaygın olarak gözükmektedir.

Fransa, İspanya ve İtalya’da uçucu yağ oranı yüksek olan bazı türler büyük oranda kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir. 

Dünya üzerinde yaygın olarak bulunan iki tür l. Officinalis l. Ve l. Angustifolia mill. (subsp. Angustifolia) syn.:spica l. olup bunların içinden l. Angustifolia ile diğer bir lavanta türü olan l. Stoechas l. Ülkemizde tabii olarak yetişmektedir.

İnsan sağlığına olumlu etkileri bulunan bu tür bitkilerden birisi de, lavanta bitkisidir. Bu bitki, kendisini özellikle de kendine has hoş kokusuyla sevdiren bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu bitki, ülkemizde sadece Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Bitkisinin yetişme alanı ise, oldukça geniş bir bölgedir. Güzel kokulu bu bitkinin görünümü ise çalı şeklindedir