Katlanabilir Akıllı telefon pazarında yükselmeye devam eden Çin şirketi Oppo şimdi de katlanabilir ekran projesiyle gözler önüne çıkıyor.

Klasik ekran pazarında olduğu gibi katlanabilir ekran pazarında da genelde Samsung ve LG gibi devleri görmeye alışkınız. Ama bu sefer büyük bir hamle Çin şirketi Oppo’dan geliyor. Şirket çok önemli aşamalar sarfetmiş ve prototipleri şimdiden hazırlamış.

Büyük bir telefon olduğu görülen prototipler çalışır vaziyette ve katlandıklarında görüntü net bir şekilde algılanabiliyor. Katlanabilir ekranların en büyük dezavantajı, orta kısmın zamanla aşınması ve görüntülerin yok olması. Samsung’un kendi projesinde 10 000 katlama sayısını rahat bir şekilde geçtiği söyleniyordu. Firma, orta kısma oksitlenmiş film yerine metal dokunmatik ağ entegre ediyor ve aşınmalarını engelliyor.

Katlanabilir Akıllı Telefon alanında hızlı meyve alınmasının temelinde Samsung ve LG firmalarının ortaklaşa hazırladıkları bir ekibin tüm mesaisini buraya harcaması yatıyor.

Bu sebeple de yakın dönemde bazı Prototip Ürünlerin çıkması ve denemelerin yapılarak Sorunsuz Yapıya kavuşturulması bekleniyor.

Samsung ve LG kanadında yapılan bu geliştirme çalışmaları Apple, Sony, gibi büyük firmaların da bu alanda nasıl atılımlar yapacakları konusunda tüketiciler şimdiden merak içinde.

Huawei’ye gelince katlanabilir telefon satışlarını 2019’un başında başlatmaya hazırlanan Samsung için güçlü bir rakip olmaya hazırlanıyor! Kore medyası tarafından sızdırılan bilgilere göre; Huawei, esnek OLED ekranlar üzerinde ustalaşmış olan BOE Technology ile anlaşma yaptı. Katlanabilir telefon ekranı için yapılan bu hamle, Samsung’un ultra lüks satış fiyatına sahip olan telefonu için güçlü bir rakip olacağa  benziyor.

Bunların yanında kullanıcı arayüzleri de katlanma durumuna uyum sağlamalı. Açma-kapama durumunda arayüz bu duruma göre kendini uydurmalı. Oppo’nun bu gibi durumlar üzerine çalıştığı biliniyor.

Katlanabilir ekranı sadece Akıllı Telefon olarak düşünmeyelim.

Katlanabilir Akıllı Telefon Kullanımı sayesinde bir dönem Bilim Kurgu filmlerine konu olan Elektronik Gazete, alana göre rahatlıkla boyutu ayarlanabilir TV gibi birçok ürün pazara çıkabilir.

Bu sebeple de Ekran Kullanımının olduğu her alanda Katlanabilir ve Bükülebilir Ekran Yapısı büyük bir ilgi görecek ve yeni ürünlerin pazara sürülmesi noktasında firmalara destek olacaktır.

Sonuç olarak yakın gelecekte katlanabilir ekran piyasasında oldukça zorlu bir rekabete tanık olacağız.