Bay-bayan fark etmez biliyoruz ki, yağlı saç modası 90’larda kaldı ama sizi, saçınızı her gün yıkamamanız konusunda ikna edecek nedenimiz var. Kulağa iğrenç geldiğini biliyoruz ama inanın ki saçınızı her gün yıkamamak, saçınız açısından oldukça yararlıdır.

Tam Tersi

Saçlarınızı her gün yıkamayın dememizin ilk sebebi, Yıkamanın saçınız ve saç deriniz için umduğunuzun tam tersi sonuçlar doğurmasıdır. Saçınızı yağlanmasını beklemeden yıkadığınızda, aynı zamanda saçınızdaki sebumu da yıkamış olursunuz. Sebum; Yağ hücrelerinden salgılanan ve lipit bakımından zengin  yarı katı maddeye denir.  Sebumun görevi, saçınızı ve saç derinizi koruyucu bir kalkan gibi sararak, nemlendirmek ve saçınız ile saç derinizin bakımını, onarımını sağlamaktır. Sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız, saçınıza 1-2 gün kendini yenilemesi ve dinlenmesi için fırsat verin.

ABD’li genç kadın tam 6 yıl boyunca saçlarını yıkamadı ve bu deneyimini bir dergiye anlattı. Kadın, 6 yılın sonunda saçlarının çok sağlıklı bir hale geldiğini söyledi.

New York‘ta yaşayan genç bir kadın tam 6 yıl boyunca saçlarını yıkamadı ve bu deneyimini Seventeen isimli dergiye anlattı. “İlk 6 hafta saçlarım iğrençti ve kimseye göstermek istemiyordum” diyen Sarah Theeboom daha sonra saçlarının çok sağlıklı bir hale kavuştuğunu belirtti.

ŞAMPUAN KULLANMADI
No-poo yani şampuansız isimli hareket şampuandan vazgeçerek, saçların kendi kendisini temizleyebileceğini ve çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşacağını savunuyor. “Şampuansız” yaşamaya başlayan insanlar deneyimlerini fotoğraflı olarak da internetten paylaşıyorlar.

6 HAFTA SÜREKLİ SAÇ BANDIYLA GEZDİM

Sarah Theeboom, sampuansız süreci ise şöyle anlattı; “Bir kız arkadaşıma saçlarının neden bu kadar harika olduğunu sordum. Çok parlak ve sağlıklı görünüyordu. O da sırrının saçlarını şampuanla yıkamamak olduğunu söyledi. Ardından ben de denemeye karar verdim. İlk 3 hafta saçlarım iğrenç duruyordu. Sonraki 3 hafta sürekli saç bandı kullandım. Ancak sonrasında saçlarım gerçekten de daha sağlıklı olmaya başladı. Erkek arkadaşımın da bu fikre pek sıcak baktığını söyleyemem. Ancak daha sonra saçım gerçekten harika görünmeye başladı.”

Şampuanın yine de saç için o kadar korkunç olmadığını düşünen genç kadın, “Hâlâ saçlarımın iyi ve kötü zamanları oluyor. Ancak saçlarım hiç olmadığı kadar sağlıklı” dedi.