Otobüsümüz hızla yol alıyor. Birden tanıdık bir ses… Cumartesi Pazar tatil…

Bu sese ne kadar aşinasınız veya aşinayız 1970 lerin 80 lerin hatta ve hatta 90 ların unutulmaz karakterlerinden rahmetli kemal sunalın salako filminden Salı “sallanır” Çarşamba, çarşaflara bürünür. Perşembe perişan, Cuma mübarek, Cumartesi pazar tatil… Düşünüyorum da, bir şeylerin üzerine kulp takan ikinci bir millet var mıdır? galiba yok!

Yeşilçam

Yeşilçam denilince akla ilk gelen Lütfi Ö. Akad, Atıf Yılmaz, Orhan Aksoy, Çetin İnanç, Osman Seden, Memduh Ün, Yılmaz Güney gibi ünlü yönetmenler ve yönetmenlerle var olan onlarca yapım. Neşeli Günler, Turist Ömer Uzayda, Dünyayı Kurtaran Adam, Tosun Paşa, Köyden İndim Şehre ,Mavi Boncuk, Şoför Nebahat, Gulyabani, Züğürt Ağa, Ateşböceği vs vs..

Yeşilçam’ı var eden, onun devamlılığını sağlayan en önemli özelliklerden birisi filmleri halkın gözlerini kırpmadan! Seyretmesidir. Bu nedenle Yeşilçam da; halkın tercihlerine, beğenilerine ve ihtiyaçlarına göre filmler üretilir. Ve bunlar toplumda ciddi manada karşılık bulduğundan hızla tüketilir ve ardından yenileri gelir. Böylece sistem kendiliğinden oluşur. Sistem ve süreç kendi starlarını da ortaya çıkarıyor bu da Yeşilçam sinemasını belirleyen önemli unsurlardan biri olarak karşımıza duruyor. Yeşilçam varlığını bu star sistemine dayandırarak varlığını sürdürdü uzun yıllar.

Aslında Yeşilçam’ı özlemiyor değilim. Kemal Sunal, Şener Şen, Kadir İnanır, Cüneyt Arkın, Türkan Şoray, Kartal Tibet ve Ayhan Işık… Hem sempatik, hem yakışıklı, hem karizmatik.

Orhan Gencebay’ı da anmadan olmaz, “Leyla ile Mecnun” filmini seytermeyeniz yoktur diye tahmin ediyorum. Çoğumuz ağlamışızdır. Unutulmaz bir aşk hikâyesi… Tarihi açıdan filme uyarlanan bir sürü yapımımız var. Ama En dikkat çekeni Fatih’in fedaisi Kara Murat…

Fatih demişken istitradi olarak şunu söyleyelim. Osmanlı padişahları kadar Sevgiye, Şefkate, Merhamete dayalı yönetim anlayışı benimseyen ikinci bir devlet var mı? Yaklaşık Üç kıtaya sahip olacaksın tebaan altında ki onlarca ulusun hakkını hukukunu gözeteceksin. Çok zor. Bu insanlar bunu başarmışlar. Ruhları şad olsun.

Cüneyt Arkın Türk sinemasının unutulmaz ismi. Bir zamanlar bazı okullarda tarih derslerini Cüneyt Arkın’ın anlatması gündeme gelmişti… Mükemmel bir fikir! Malkoçoğlu cem sultan, Battal Gazi Destanı, Hakanlar Çarpışıyor... Bir döneme yayılabilir.

Elinde ki Yay’a beşer tane ok koyup atması, işin daha ilginci okların ıskalama oranı sıfır. Atın üzerinden başka bir atın üzerine atlaması… Tam maceraperest…

Malkoçoğlu cem sultan da; kaleden aşağı atlama sahnesini hatırlarsınız. Bir çırpıda onlarca askeri yere sermesi…
Çok merak ediyorum.  Cüneyt Arkın dersleri teorik mi anlatacak yoksa uygulamalı mı? Aksiyon tutkunu öğrencilerimizin bir gece viyana kapılarına dayandığına şahitlik ederseniz hiç şaşırmayın.

Devamı; Yeşilçam ve Dünya Sineması…