ZUCKERBERG BOŞUNA BİR ÇİNLİ İLE EVLENMEDİ!

“Teknoloji şirketi, yatırımları” denince akla kind gelen Silikon Vadisi ve oradaki dijital gurular oluyor. Zira orası birbirine rakip olan teknoloji şirketlerinin üssü. Google, Facebook, Uber, AMD, Netflix, Tesla… Bir diğer yandan ABD’nin en parlak şirketi Amazon, pazardaki payını gün geçtikçe artırıyor.

 Bu şirketleri tüm medya yakından takip ediyor ama dünyanın öbür ucundaki Çin, Silikon Vadisi’ne kafa tutuyor. Bu potansiyelin yıllar evvel farkında olan Mark Zuckerberg, sık Çin’e gidiyor. Çok iyi Çince konuşuyor. Işi garantiye almaya çalışıyor. E hanımı da oradan seçti. 2009’da yasaklanan Facebook’u bu yıl Çin pazarına yeniden sokmaya çalışıyor. Onu piyasada ayakta tutacak tek şey de bu…

Zuckerberg uğraşadursun, Çin menşeli alışveriş, eğlence ve sağlık gibi hizmetler sunan Tencent Holding ve Alibaba Group’un web kullanıcı sayısı 770 milyonu geçti. Her ikisi de 500 milyar dolara yakın piyasa değerine sahip. Çin’in Guangzhou şehrinde geçen yıl düzenlenen bir konferansta Tencent’in baş yöneticisi Pony Ma, iki şirketin çok fazla alanda rekabet ettiğini söylüyor ve şöyle devam ediyordu: “Bazen düşünüyorum şimdi de bunun için mi yarışıyoruz? Biraz sinir bozucu…”

ÇİN, ABD’Yİ 50’YE KATLIYOR

Çin geriden başladı ancak birçok teknoloji şirketinin izinden gidip onların önüne geçme şansı yakaladı. Nasıl ki Google sadece bir arama motoruyken Maps‘ten tutun da müzeleri 360 derece gezmeyi sağlayan Google Art and Culture’ı yarattıysa Tencent gibi şirketler de oyun ve sosyal medya kanalları tasarlayarak büyüdü. Alibaba başta sadece bir e-ticaret sitesiydi. Ama şimdi bünyesinde mesajlaşma uygulaması, mikroblog servisi ve kuryecilik de var. Ancak burası Çin, daha bir sürü türlü ‘made in china’ etiketli uygulamalar çıkacak. Bu iki firma en büyük rekabeti, video yayıncılığı ve dijital depolama yani bulut sisteminde yaşadı. Şimdi asıl mücadeleyi ise mobilde depolanan dijital paranın öncüsü olmak için veriyorlar.

Zira mobil ödemelerin asya ekonomisinde önemli bir yeri var. iResearch’e göre ülkede 2016’da mobil ödeme ekonomisi 5.5 trilyon doları buldu. Bu ABD’deki 112 milyar dolarlık pazarın hat 50 katı!ABD, Çin’in ‘dayanılmaz’ yükselişinin farkında ve hatta bunun önünü kesmek için birçok yola başvurduğu düşünülüyor. Örneğin Başkan Donald Trump, Ticaret Savaşı’nın nifak tohumlarını attı ve Çin’in ABD pazarındaki durumunu etkileyecek birçok karar aldı. En büyük mağduru da ZTE telefon şirketi oldu. Ancak bu kararın ABD’ye ileride zararı olabileceğini fark eden Trump, geri adım attı ve kuralları yeniden düzenleyeceğini açıkladı ve “Sakin olun her şey yoluna girecek” dedi.