E Ticaret nedir? E Ticaretin artıları eksileri, Türkiye de faaliyet gösteren Hepsiburada, gittigidiyor,n11 ve Amazon Türkiye gibi firmaların hayatımıza neleri kattığını ve yaklaşık 1 yıldır açılması gündemde olan Amazon Türkiye’nin E Ticarete katacağı rekabet, bu rekabetin nihai sonucunda tüketici olarak bizleri nelerin beklediğini doğrusu merak ediyoruz.

Son 2 yıldır küresel piyasalarda süre gelen dalgalanmalar globalleşmenin etkisiyle devletleri bir birlerine bağımlı hale getirmiştir. Ham madde ve işlenmiş mal alım-satımlarında maliyetleri azaltmak adına veya tüketiciye kaliteli malı daha ucuza nasıl sunarız düşüncesiyle devletler; yerli-yabancı girişimcilere ülke ekonomisine katkıda bulunacak yatırımcılara / ürünlere desteklerini gün geçmiyor ki açıklamış olmasınlar.

Bugün, küreselleşen dünyada ticari yönde güçlü olan daha güçlü hale gelirken; işçisi, hammaddesi ucuz olan, teknolojisi yüksek olan, bilişim ve iletişime hakim olan, lojistik düzeni yüksek olan ve ticaret yolları üzerinde olan ülkeler nasıl üstünlük kazanmakta ise; yarın da bu konumda olanlar gelişmişlik yolunda çok daha hızlı yol alacak, kazanımları daha büyük olacaktır.

Bir ürünün piyasadaki popülaritesi ya ürünün işlevselliğiyle ya da işlevselliğine paralel fiyatıyla alakalıdır. Bir ürünü üreticiden nihai tüketiciye kadar geçen süre zarfında üretici ve tüketici arasında faaliyet gösteren komisyoncu / distribütör ağını ne kadar azaltırsak aşağıda da değineceğimiz ürünün fiyat politikası o oranda aşağı yönlü değişkenlik gösterecektir.

Uzun bir süredir Türkiye pazarına gireceği konuşulan Amazon’un en son Mart ayında Türkiye satışlarına başlayacağı belirtildi.  Amazon’dan toptancı ve perakende satıcılara “Mart ayında hazır olun” şeklinde mesaj gittiği konuşuluyor. Amazon geçtiğimiz yıllarda şirket kurmuş ve Türkiye de E-Ticarete adım atmaya hazırlanmaya başlamıştı.

E bay’ın Gittigidiyor’u satın alarak E-Ticaret alanında pazara girmesi Amazon’un da bir satın alma ile pazara giriş yapabileceği ihtimalinin konuşulmasına neden olmuştu.

Daha önceleri Amazon’un da Türkiye’ye girerken bir e-ticaret sitesini satın alabileceği konuşuluyordu. Bunun için de en güçlü aday olarak Hepsiburada gösterilirken, Hepsiburada yaptığı açıklama ile bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtmişti.

Amazon, yakın tarihte Türkiye’ye satışlarını açmış ve gelmeden önce büyük bir heyecana sebep olmuştu. Seçimler bitmeden Amazon’un ülkemizde faaliyete başlaması, ekonomimiz açısından da olumlu bir gelişme olacaktı…

Ürünleri pazarlamak için güçlü bir kanal daha kullanabilecek olan üreticilerin yanı sıra, dünya devinin ülkemizde yatırım yapıyor olması da dolar kurundan dolayı bozulan moralleri düzeltmek için güzel bir haber olabilir.

Hizmet verdiği ülkelerde, müşteri memnuniyeti ve yenilikçi dağıtım anlayışıyla dikkatleri üzerine çeken amazon, ülkemizde de Hepsiburada, N11 ve Media Markt, D&R, Teknosa gibi zincirler için de rekabeti başka bir seviyeye taşımış olacak.

Bu markalar önemli lojistik yatırımlarına rağmen, E-ticaret müşterilerinin en büyük şikayetlerinden bir tanesi, zamanında gelmeyen veya doğru teslim edilmeyen ürünler.

Amazon Türkiye’den öncesi ve sonrası

Daha önce Amazon Web Services (AWS) ile veri merkezi ve bulut hizmetlerini ülkemizde satmaya başlayan firma, Amazon Video ve Alexa gibi farklı platformlarla da tüketicilerin günlük hayatlarında yer edinerek yeniliklerini paylaşmaya devam ediyor.  Amazon Prime Video uygulaması Android cihazlar için yayınlanan popüler film ve tv şovlarının yer aldığı resmi video izleme uygulamasıdır. Amazon Alexa ise; yapay zekanın Amazon’un büyük veri merkezlerinde sürekli gelişmeye uğradığı ses asistanının adıdır.

Amazon, AWS hizmetinden sonra e-ticaret sitesini de açarak ikinci büyük adımını atmış olacak. Saydığımız diğer servislerin de bu aşamadan bir süre sonra devreye girmesi ve tam kapasite hizmet vermeye başlaması bekleniyor.

Dünya genelinde deneyimin zirvesiyle satışa sunulmak için bu servisleri destekleyen birçok ürün, ülkemize geldiğinde tam kapasite kullanılamıyordu ve hedeflenen verimliliğe beklenen etkiyi gösteremiyordu. Hem Google, hem de Amazon servislerinin tamamının ülkemizde çalışacak olması, bu ürünlerin günlük hayatımızda daha faydalı oyuncaklar haline dönüşmesini sağlayacak.

E- ticaret ve teknoloji devi Amazon, yakında Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayacak.  Ancak Şirkete bağlı hizmet ve ürünlerin yasal prosedürleri henüz tamamlamış değil, ABD’de kasiyersiz market dönemini başlatan Amazon’un ülkemizde hangi ürün/ürünler veya hizmetleriyle faaliyet göstereceğini yazının ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Amazon’un ülkemize gelecek olmasıyla birlikte en çok merak edilen sorulardan birisi de televizyon, akıllı ev aletleri, vs. gibi onlarca alanda hizmet veren şirketin, hangilerini ülkemize getireceğiydi. Çoğu insan Amazon’u sadece bir alışveriş sitesi olarak tanısa da, servetini 2017 yılında 99 milyar dolara çıkararak dünyanın en zengin kişisi unvanını Bill Gates’ten alan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un  uzay yatırımları alanında da girişimleri bulunduğunu unutmaması gerekiyor.

Amazon Türkiye de bulunan ekibiyle komisyon oranlarından ürün yelpazesine kadar pazar araştırması yapan firma, büyük tedarikçilerle de bir araya gelerek kendilerinden beklentilerini dinledi.

Amazon’un  ise en çok sorduğu soru ise “Ne kadar komisyon ödüyorsunuz” oldu. Komisyon oranlarının ortalama yüzde 15’lerde olduğu sektöre, Amazon’un ortalama yüzde kaç komisyon oranı ile gireceği merak konusu olarak kaldı…

Kendi adıyla girecek

Girdiği ülkelerde o ülkenin en büyük e-ticaret platformunu satın alan Amazon’un Türkiye’de de Hepsiburada’yı satın alacağı iddia edilmiş, Ancak Hepsiburada, iddiayı yalanlamıştı.

Gelen haberlere göre firmanın ‘amazon.com.tr’ adıyla faaliyet göstereceği belirtiliyor. Amazon’un belirli ürün kategorisinde test satışlarına başlayacağı bildirildi. Türkiye’deki tüm hazırlıklarını tamamlayan Amazon, müşterilerinin satın aldığı ürünleri üreticiden alıp tüketiciye ulaştıracak kendi kargo şirketini de kuruyor.

Kendi kargo şirketini kurdu

 ‘Shipping with Amazon’ ismini alacak olan kargo şirketi ilk aşamada Amazon müşterilerine daha avantajlı fiyatlarla kargo seçeneği sunacak. Böylece bir alışverişte hem alışveriş komisyonundan hem de kargo ücretinden kazanç sağlanacak Amazon aynı zamanda rakip kargo şirketlerinin de Amazon siparişlerinden elde ettiği kazancı keserek kargo şirketlerine ağır bir darbe vurmuş olacak.

Amazon’un ikinci aşamada ise kargo şirketini tüm diğer kargo işlemlerine açması bekleniyor. Böylece Shipping with Amazon, UPS veya FedEx gibi dünya çapında dev bir kargo şirketine dönüşmesi bekleniyor.

Hazırsanız ülkemizdeki pazarlarda faaliyet göstermesi adına tescillenen Amazon markalarını ve ne olduklarını tek tek açıklayalım…

Amazon Prime:

Amazon’un ülkemizde ilk tescillenen hizmetlerinden birisi olan Prime, bir nevi üst düzey üyelik servisi. Amazon’dan çok sık alışveriş yapan kullanıcılar, Prime’a abone olduklarında ücretsiz hızlı kargo hizmeti gibi pek çok avantaja sahip oluyorlar. Yıllık belirli miktarlarda ödeme yapılarak sisteme üye olunabiliniyor.

Amazon Fire ve Firely:

Amazon Fire temel olarak tablet, akıllı telefon ve televizyon markası. Aslında ekrana sahip hemen hemen her teknolojik ürün, Amazon’un bu etiketi ile satışa sunuluyor. Fire tabletler, televizyonlar ve e-kitap okuyucuları çok fazla tercih ediliyorlar. Amazon Firely ise uygulama geliştiricileri için sunulan bir teknoloji. Kameralar aracılığıyla barkodlar, kitap pullarını veya numaraları tanıyan bir sistem.

 

Amazon Echo, Echo Dot, Tap ve sesli asistan Amazon Alexa:

Şirketin Apple’ın Siri’si ve Google’ın Asistan’ı ile sıkı bir rekabet içerisinde olduğu Alexa isimli akıllı asistanı, evlerde, iş yerlerinde ve otomobillerin içinde de kullanılıyor. Bu asistanı evlerde kullanmak için akıllı hoparlörlerle evin içini donatmanız gerekiyor. Merkezi bir hoparlör olan Amazon Echo, diğer akıllı ev aletlerinizde kablosuz olarak bağlanıyor. Echo Dot ve Tap ise ana hoparlöre bağlı, evin diğer odalarında hizmet verecek kollar görevi görüyorlar. Alexa’ya seslendiğiniz anda günün haberleri evin her odasında bir anda okunuyor, hava durumu söyleniyor vb… Yani bir nevi sağ kolunuz olan bütünsel bir sistem kurulmuş oluyor.

Amazon Basics:

Amazon’un en çok satış yapan markası Basics, 2009 yılında ortaya çıktı. Bu markanın sunduğu yaklaşık 2000 farklı ürün bulunuyor. Powerbankten kablolara, çantalardan hoparlörlere kadar envai çeşit ürünler mevcut. Tabii olarak bunlar Türkiye piyasasında yeterince tüketiciye sunulmakta. Bakalım Amazon Fiyat vs olarak nasıl bir ayrıcalık getirecek.

Amazon Fresh:

Amazon Fresh, online market alışverişi için geliştirilen bir hizmet. Yiyecek ve manav ürünleri gibi taze olan besinlerin kolayca ulaşılabilir olmasını sağlıyor. Aklınıza gelebilecek bütün hızlı tüketim ürünleri, size en yakın Amazon üyesi satıcı tarafından ulaştırılıyor. Amazon Prime, ürünlerin 2 gün içinde teslimatı ve ücretsiz kargo gibi avantajlar sağla. Amazon Prime, Amazon’un sunduğu özel hizmetlerin aylık veya senelik ücretlerle bir arada sunulduğu hizmetlerin bütünüdür.

Amazon Dash:

Amazon Fresh, hizmetini daha pratik ve işlevsel kılmak adına geliştirilen ek sipariş servisi. Elektronik barkod okuyucular, butonlar ve kendine has haberleşme ağıyla nokta atışı bir çözüm. Yeni geliştirilen küçük bir kayıt cihazı ile alışverişte yeni bir yöntem deniyor. Bu küçük cihazla evinizde eksik olan herşeyi cihazı pakete yönlendirerek kaydetme imkanı buluyorsunuz. Cihazla konuşabiliyorsunuz veya direk olarak cihazdan Amazon sitesine bağlanarak alışverişinizi tamamlayabiliyorsunuz

Amazon Gamelift:

Oyun sektöründe de ter dökmeye başlayan Amazon’un oyun geliştiricileri için sunduğu pratik bir hizmet. Günümüzde pek çok önemli oyun şirketi bu hizmeti kullanarak iş yapıyorlar. Oyun geliştiricilerin hem zamandan hem de paradan tasarruf etmelerine imkan tanıyan Amazon Gamelift, Bethesda ve Gearbox Software gibi önemli firmalar tarafından kullanılıyor.

Amazon Spark:

Kullanıcıları alışveriş özelinde bir sosyal medya mecrasına davet eden etkileşimli bir sistem. İnsanlar bu mecradan, Amazon üzerinde kayıtlı olan ürünleri kolayca keşfedebiliyorlar. Şirketin ana uygulamasıyla birlikte çalışan iOS ve Android uygulamaları da bulunuyor. Kullanıcıları alışveriş özelinde bir sosyal medya mecrasına davet eden etkileşimli bir sistem. İnsanlar bu mecradan, Amazon üzerinde kayıtlı olan ürünleri kolayca keşfedebiliyorlar. Şirketin ana uygulamasıyla birlikte çalışan iOS ve Android uygulamaları da bulunuyor. İster ev dekorasyonu için ilham kaynağı, ister koşu ayakkabısı konusunda tavsiyeye ihtiyacınız olsun Spark, sevdiğiniz şeyleri seven bir topluluğun hikayelerini ve fikirlerini keşfetmenizi, alışveriş yapmanızı kolaylaştıran bir servis.

Amazon Blink:

Mekan güvenliği için kurulan yeni bir Amazon girişimi, uygun fiyatlı ve kablosuz kamera sistemleri ile biliniyor. Özellikle ev güvenliği için başarılı bir çıkış yakalayan Blink, hizmet verdiği her bölgede tercih sebebi olmuş durumda.

Bu markaların hangilerinin hangi tarihlerde resmen faaliyete başlayacaklarıyla ilgili resmi bir bilgi bulunmuyor. Muhtemelen bir süreç şeklinde bütün hizmet ve ürünler, ülkemizde sunulmaya başlanacaktır. Tabii bizlerde bekleyip göreceğiz.

Şimdi bu noktada şu soruları sormakta fayda var.

1-Amazon Türkiye kurulunca tedarikleri türkiye’den mi yapacak? Örneğin elektronik ürünleri Türkiye’deki distribütöründen mi alacak, yoksa direk üreticiden mi? Çünkü distribütöründen alsa ve üstüne kendi karını eklerse fiyatlar yine uçmuş olacak.

2-Üreticiden alıp müşterilerine herhangi bir aracı olmadan satsa garanti ve teknik servis konusunda nasıl bir yol izlenecek?