Litecoin (LTC) MIT / X11 lisansı altında piyasaya sürülen eşler arası şifreli eş zamanlama ve açık kaynak yazılım projesidir.

Koinlerin yaratılması ve nakli, açık kaynak şifreleme protokolüne dayanır ve herhangi bir merkezi otorite tarafından yönetilmez. Litecoin 2011 Ekim ayında eski bir Google mühendisi olan Charless Lee tarafından yaratılmıştır.

Litecoin, Bitcoin (BTC) ile teknik açıdan neredeyse aynı olsa da, Bitcoin’den ve diğer kripto koinlerden “Ayrık Tanıkların Kabul Edilmesi” ve “Yıldırım Ağı” gibi teknik özelliklerle ayrılır. Bunlar, Bitcoin’de de karşılaşılan potansiyel darboğazları azaltarak belirli bir sürede ağ tarafından daha fazla işlemin işlenmesine etkin bir şekilde izin verir.

Litecoin’in ödeme maliyeti hemen hemen sıfırdır ve Bitcoin’den yaklaşık dört kat daha hızlı ödeme yapılır.

LTC’nin Tarihi

Litecoin, eski Google çalışanı Charlie Lee tarafından 7 Ekim 2011’de GitHub’da bir açık kaynak istemcisi aracılığıyla serbest bırakıldı. Bitcoin Core istemcisinin bir dalı olarak; öncelikle blok üretme süresi azaltıldı sonrasında ise azami sikke sayısına, farklı karma algoritması (scrypt, SHA-256 yerine) ve biraz modifiye edilmiş bir GUI’ye sahiptir

Kasım 2013 ayında, Litecoin’in toplam değeri, 24 saat içinde% 100 sıçrama içeren büyük bir büyüme yaşadı.

LTC’nin değeri Kasım 2013’te 1 milyar dolara ulaştı. 9 Mayıs 2017 tarihinden itibaren, piyasa değeri, kripto para başına yaklaşık 30 ABD Doları olarak toplam 1,542,657,077 Amerikan doları seviyesindeydi.

Mayıs 2017’de Litecoin, piyasa değeri en yüksek 5 para biriminden Ayırılmış Tanık’ı benimseyen ilk kripto koin oldu. Aynı yılın Mayıs ayında, ilk Lightning Network işlemi, bir saniyenin altında Zürih’ten San Francisco’ya 0.00000001 LTC aktararak tamamlandı.

Litecoin Geliştirmeleri

Litecoin sürümü 0.8.5.1, Kasım 2013’te piyasaya çıktı. Bu sürüm ile güvenlik açığı düzeltmeleri ve  ağına gelişmiş güvenlik önlemleri eklendi.

Geliştirici ekibi, Aralık 2013’ün başında 0.8.6.1 sürümünü yayımladı. Yeni sürüm, işlem ücretlerinde 20 kat azalma ve müşteride ve ağda diğer güvenlik ve performans iyileştirmeleri sağladı. Kaynak kodu ve ikili dosyalar, “#litecoin” IRC kanalındaki insanlara, resmi forumlarına ve Reddit’e, güç kullanıcıları için yapılandırma dosyasına bir süper düğme ekleneceği haberi verildi, ana site ise yeterli sayıda ağın yeni sürümü çalıştırıldıktan sonra güncellendi.

Bu sürüm yöntemi aynı zamanda sürüm 0.8.6.1 istemcilerinden yapılan düşük ücretli işlemlerin daha eski sürümleri çalıştıran istemciler tarafından ertelenmemesini sağlamak için de kullanıldı.

Litecoin’in Bitcoin’den Farklar

Teknik olarak Bitcoin ile benzer yönleri bulunsa da, Segregated Witness (SegWit) ve Lightning Network gibi bazı kod geliştirmelerine sahiptir. SegWit, blok zincirindeki blok büyüklüğünün limitini artırırken Lightning Network iki yönlü ödeme kanalı sağlamaktadır.

Bu iki özellik, ağ tarafından daha büyük miktarda işlem yapılmasına izin vererek geçmiş dönemde Bitcoin’de görülmüş olan potansiyel darboğazları azaltır. LTC’in ödeme maliyeti neredeyse sıfırdır ve ödemeler Bitcoin’e göre yaklaşık dört kat daha hızlı gerçekleşmektedir.