Alman hükümeti önemli bir karara imza attı. Audi ve Airbus firmalarının Ingolstadt’daki hava taksi prototiplerini test etmesine izin veren belgeyi imzaladı. İki şirket daha önce drone benzeri iki kişilik bir uçan araba konseptini tanıtmışlardı.

Testler başarı olursa, Almanya’nın hatta tüm büyük şehirlerin trafik sorunu sona erebilir.Alman hükümetinin açıklamasına göre, uçan taksiler Almanya’nın yüksek teknoloji endüstrisi için yeni bir potansiyeli olabilir.Alman Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer “uçan taksiler artık bir vizyon değil yeni bir sektör olabilir. Bu teknoloji , şirketler ve genç girişimciler için büyük bir fırsat olabilir.” dedi.

POP.Up.Next adı verilen konsept, Audi ve Airbus ortaklığı altında geliştirildi.Dört bölmede 8 helikopter pervanesine sahip olan model, her pervanesinde 70 kwh’lik bataryaya sahip.Bu bataryanın beygir gücü ise 26 hp.

Avrupa’nın en çok satan SUV modeli! İçin Tıklayın

Toplama bakıldığında ise ortaya 214 hp’ lik bir güç ortaya çıkıyor.15 dakikada şarj olabilen araç 50 km’ lik menzile sahip. Maksimum hızı ise 120 km/s.

Daha önceleri Amerikan Terrafugia şirketi konsept bir uçan otomobil için hazırlıklara başlamıştı. Katlanır kanatları ve helikopterinkine benzer pervanelere sahip uçan aracın saatte 322 kilometre hıza çıkması ve 2018’de piyasada yerini alması hedefleniyordu.ABD‘li standart kuruluşu FAA’in gerekli sertifikalarını alabilmek için hafif siklet hava aracı kategorisinde patente başvuran, ağırlık ve hız limitleri konusunda bilgi isteyen Terrafugia uçan otomobil çağının kapısını da aralamıştı.

Daily Mail’ın haberine göre, firmanın uçan araba çalışmaları bundan 12 yıl öncesine dayanıyor. 2006’da ilk konsept hava aracını tasarlamaya başlayan Massachusetts merkezli Terrafugia’nın şu an üzerinde çalıştığı versiyon ürünün üçüncü nesli. TF-X adlı prototibin test aşamaları bu yıl ve gelecek yıl boyunca da sürecek. İki yıl içinde bu aşamanın da tamamlanıp 2018 de satışa başlamayı düşünüyorlar.

Uçan otomobil konsepti, ikiz motorlu iki açılır kapanır kanada sahip ve 300 beygir gücünde. 4 kişilik olarak planlanan araç yarı otonom ve bilgisayar kontrolünde olacak, böylece kullanıcı araca bindiğinde gideceği yeri sisteme girebilecek. TF-X’ler kötü hava şartları, hava trafiği ve hava kuleleri tarafından kontrol edilen hava sahasına göre rotasını belirleyebilecek.

Güvenlik konusunda umut vadeden araç elektrikle çalışacak ve böylece doğayı da koruyacak. Bataryalarını kendi motoruyla ya da elektrikli araba şarj istasyonlarında yeniden doldurabilecek.