Alışkanlıklarımızın zevk ve eğlencelerimizin değiştiği, bilgi tüketiminin olanca hızla  gerçekleştiği günümüzde en çok merak edilen sorulardan biri “Sosyal Medya Nedir?” Herkesin kendine göre yorumladığı ve bir anlam kattığı sosyal medya ya, genel anlamıyla hayatımızı kolaylaştıran ve hızlandıran öğelerden oluşan bilgi ve içerik platformu diyebiliriz.

Ya da; İnternet ortamında bilgi paylaşımının tek taraflı yapılmadığı, herkesin fikirlerini özgürce dile getirebildiği, fikir ve düşüncelerin paylaşıldığı, insanların birbirine destek ve ya köstek olduğu düzenin bütününe verilen isimdir. Başka bir açıdan bakacak olursak eş zamanlı bilgi paylaşımına yarayan dijital mecralar sosyal medya nedir sorusuna verilebilecek en iyi ve de en kısa cevaptır.

Pek çok insanın mobil kullandığı çağımızda çevrimiçi paylaşımların ve iletişimin sınırı olmayan sosyal medya, sadece kişilerin değil markalar ve kurumlar için de büyük önem taşır. Sağladığı etkileşim sayesinde; eğitim, araştırma, bilgi ve legal-illegal eylemlerin kapılarını sonuna kadar aralar.

Günümüz teknolojisi ile yaşamımızda rol oynayan sosyal medyanın; televizyon, radyo ve gazete gibi yazılı ve görsel medyaların yerine geçmesi oldukça hızlı olacak gibi gözüküyor. Transmedya ismini verdiğimiz dönüşüm hızına ayak uydurabilen firmalar yakaladıkları başarı ile geleceğin yatırımını yapmış olacaklar.Sosyal medya geleneksel medya platformlarıyla karşılaştırıldığında sürekli canlılık halinde olan bir platformdur. Sosyal medya diğer dijital platformlardan farklı olarak çift yönlü iletişim sağlamanın getirdiği avantajla firmalar tarafından çok fazla kullanılmaktadır.

Dijital platformlar kullanıcı odaklı olup ve herhangi bir sınırlaması olmadığından bu platformlarda herkes söz hakkına sahiptir. Doğru kullanıldığı durumda gücü ve etkisi tartışılamaz. Bir yerde meydana gelen bir olay anında dünyanın diğer bir ucunda aniden duyulma gücüne sahiptir. Bir çok insanın mobil ve online olduğu digital çağ da  paylaşım ve iletişim sınırı olmadan, özgür ve özgün tartışma zemini yaratan Sosyal Medya, insanlar arasında ki iletişiminin yanında marka ve kurum konumlandırması açısında da son derece önemlidir. Sağladığı etkileşim açısından, eğitim, araştırma ve bilgi sağlama anlamında da kapılarını ardına kadar açmaktadır.

Sosyal Medya ve Sosyal Ağ Arasındaki Fark Nedir?

Sosyal medya ve sosyal ağ’ı pek çok insan aynı şey olarak algılıyor. Ancak aralarında küçük de olsa bir fark var. Sosyal ağ, sosyal medyanın alt dalıdır. Sosyal medya da; bir makale, video, bağlantı, gibi basit bir durum güncellemesi ya da farklı birçok şey olabilir. Etkileşimde bulunmasanız dahi paylaşım yapılabilen bir durumdur. Ancak sosyal ağ; hedef kitle, arkadaş, müşteri gibi tüm insanları ve bu insanların etkileşimlerini içerir.

Sosyal Medyanın Özellikleri Nelerdir?

Bütün Dijital platformları; Kullanıcı Hesapları, Profil Sayfaları vs. gibi neredeyse aynı özelliklere sahiptir. Şimdi bunlara kısaca değinecek olursak

Kullanıcı Hesapları: Bir web sitesi internet kullanıcılarının kendi hesaplarını oluşturmasına izin veriyorsa, sosyal etkileşimin sağlanmasına da izin veriyor demektir.

Profil Sayfaları: Profil sayfaları bireyi temsil eder. Birey hakkındaki bilgileri içeren sayfalardır.

Arkadaşlar, Takipçiler, Gruplar, Hashtagler: Kişilerin diğer sosyal medya kullanıcılarıyla etkileşime girmesini, aynı veya farklı bir konuda konuda düşünen kişilerin bir başlık oluşturmalarını ve bir gruba üye olmaları için kullanılır.

Haberleşme: Kullanıcılarının diğer kullanıcılarla bağlantı kurmasını ve bilgi paylaşması için kullanılır.

Kişiselleştirme:Platformları kullanıcılara, kendi ayarlarını yapabilmelerine imkan sağlar. Kişiler profillerinizi özelleştirebilir, düzenleyebilir, arkadaş veya takipçilerini yönetebilir, gönderileri beğenebilir, yorum yapabilir veya paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya’nın olumlu etkileri

*Sosyal medya pek çok işsize iş istihdamı sağlamıştır.

*Hızlı bir iletişim kaynağı olduğu için de bilgi ve haber alışveriş akışının kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

*İnsanların sesi her alana duyurulmakta ve toplumsal projeler daha büyük ses getirmektedir.

*E – ticaret sistemi gelişmiştir; internet üzerinden daha fazla alışveriş yapılmaya başlanmıştır.

*İnsanların iş ilanlarına ulaşmaları kolaylaşmıştır.

*Birden fazla kişiye aniden ulaşmayla çabuk örgütlenebilme,

*Farklı düşünceleri tanıma ve öğrenmedir,

Sosyal medya’nın zararları;

*Hiç durmak bilmeyen, hareketli bir platform olduğundan dolayı insanlar çoğunlukla öncelikli işlerini bırakıp sosyal medyada zaman geçirmeye başlıyorlar.

*Sosyal medya ile toplumu manipüle etmek daha kolay bir hal alıyor.

*Bağımlılık yaratır.

*Muhataplarımızdan uzakolamsı hasebiyle Kişilere hakaretler olabilir

*Sahte hesaplar açılarak eş-dostlarımız kandırılabilir.

*Asparagas heberler aniden yayılabilir.

Sosyal medya bağımlılığı

Sosyal medya bağımlılığı Facebook, Twitter gibi diğer medya formları kullanarak çok fazla zaman harcamayı ifade etmek için kullanılan bir deyimdir, o kadar ki bu günlük yaşamın diğer yönlerini de engeller. Bir hastalık ya da bozukluk olarak sosyal ağ bağımlılığın tıpta resmi bir tanımı yoktur.

Yine de, sosyal medyanın aşırı kullanımı ile ilgili davranışlar araştırma ve tartışma konusu haline gelmiştir. Kompulsif davranış anlamına gelen bağımlılık genellikle olumsuz etkilere yol açar.
Sosyal medya bağımlılığı ruh hastalıkları kapsamında görülen en son türdür.

Sosyal medya bağımlılığına sebep olan etkenler

  1. İnternet
  2. Bilgisayar
  3. Akıllı telefonlar
  4. Tabletler
  5. Ego sörfü
  6. Blog ifşacılığı