Ripple nedir, nasıl alınır sorusu binlerce kişi tarafından büyük bir merakla araştırılıp sorgulanan konular arasında yer alıyor. 2017 yılında yaşadığı büyük artışla birlikte Bitcoin’i bile geride bırakan XRP yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor.

Peki, Ripple nedir, Piyasada şuan kaç adet ripple var, teknolojileri ve avantajları nelerdir?  İşte, Ripple hakkında bilmeniz gerekenler.

XRP 2012 yılında bir ödeme ağı (RippleNet) ve aynı zamanda da bir kripto para Ripple (XRP) olarak hayata geçti. Diğer  kripto paraların aksine XRP, madenciliği yapılamayan ve ledger adı verilen blockchain tabanlı defterlerin tamamen bir şirket tarafından yönetildiği bir koin. Bir merkezinin bulunması farklılığıyla, özellikle ödeme sistemleri sağlayan büyük şirketlerin ve bankaların, bir muhattap bulabildikleri için sıkça tercih ettikleri bir coin ve ağ olarak öne çıkıyor.

Brad Garlinghouse’un CEO’su olduğu Ripple’ın San Francisco, New York, Londra, Sidney, Hindistan, Singapur ve Lüksemburg’da ofisleri bulunuyor.

Ripple’ın Avantajları Neler?

American Express, Santander, UBS ve Türkiye’den de Akbank gibi 100’den fazla güçlü partnerin kurumsal para ve varlık transferlerini yöneten XRP, blockchain teknolojisi sayesinde oldukça hızlı ve düşük maliyetlerde global çapta işlem olanağı sunuyor. XRP ile dünyanın bir ucundan diğer ucuna 4 saniye gibi bir sürede gönderim yapılabiliyor. XRP ağı, şu an için saniyede 1500 işleme kadar gerçekleştirebiliyor ve şirket XRP Ağının Visa ile aynı sayıda (saniyede 50 bin) işlemi kaldırabileceğini iddia ediyor.

Ripple,  yaklaşık 17 Milyar Dolarlık pazar payı ile kripto paralar arasında Bitcoin ve Ethereum ’den sonra 3. en büyük dijital para olarak yer alıyor. Bitcoin gibi merkeziyetsiz kripto paraların en çok eleştirildiği nokta olan, değerini bir varlığa dayandırmama özelliği XRP için geçerli değil. XRP değerini kâr üreten bir şirkete dayandırması ile kendini diğer kripto paralardan farklılaştırıyor.

KRİPTO PARALAR YASAL MI DEĞİL Mİ AYRINTILAR İÇİN TIKLAYINIZ…

Şu an için 55 farklı işlemci ağı üzerinde çalışan XRP, uzun vadede blok zincirini 3. parti işlemcilere de açarak merkezsiz yapısını geliştirmeyi hedefliyor. Bu sayede XRP’nin kendisinin dâhi bloklar üzerinde manipülasyon yapamayacağı bir yapıyı benimsemesi ve müşterilerine olan güveni arttırması hedefleniyor.

Kaç Adet Ripple Var?

Üretilmiş tüm XRP’lerin sayısı 99,993,093,880 XRP. Ancak şu an için piyasada yalnızca 39.315.683.476 XRP adeti dolaşımda. Geri kalan koinler şirket tarafından belli periyotlarla pazara sunuluyor. Bu da madencilikten farklı bir üretim stratejisi sunarak Bitcoin, Ethereum veya Litecoin kadar işlemci gücü gerektirmeden blok zincirinin çalışmasına olanak veriyor.

Ripple 2017 yılı içinde değerini yüzde 36018 artırarak geride bıraktığımız yılda en çok artan kripto para oldu. XRP gösterdiği bu artış ile yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı ve yüzlerce insan XRP ile alakalı detayları araştırmaya başladı. Geçtiğimiz sene yüzde 1318 artış gösteren Bitcoin ise 2018’de yatırımcısına en çok kazandıran 14’üncü kripto para oldu