Barfi! “Aşkın Dile İhtiyacı yoktur” Neden Seyretmeniz Gerekiyor.

Türkiye de sinema denilince 7’den 70’e hepimizin aklına Yeşilçam gelir… Bunu dünya geneline yayacak olursak ABD’ de Hollywood. Hindistan’da da Bollywood’u tek geçerim…

Yeşilçam gibi alışılmış film geleneklerinin dışına çıkmak, birazda Hollywood havasına ara vermek isterseniz sizlere ilk fırsatta söyleyeceğim ve de tavsiye edeceğim “Bollywood filmlerine göz atmanız olacak.

Bollywood  kısaca Mumbai’deki (Eski adı Bombay) Hindistan film prodüksiyonunun
merkezi için kullanılan, Hollywood ve Bombay’dan esinlenerek oluşturulmuş bir sinonimdir.

Samimi, duygu dolu, sürükleyici. Filmle aranızda bir bağ kurmak, farklı duyguları tatmak, daha canlı, daha dolu, daha dinamik… Komik, duygusal, incelikli…

Dünyada en çok film üreten ülke olan Hindistan’da filmlerin neredeyse dörtte biri Bollywood’da hayat bulmaktadır.

 Küçük yaşta annesini kaybeden ve babası tarafından yetiştirilen Barfi, sağır ve dilsiz olarak doğmuş; ancak hayat dolu ve son derece pozitif biri olarak büyümüştür. Aynı zamanda bir hayli haylaz bir genç olan Barfi’nin başı sık sık derde girmektedir. Yaşadığı şehre taşınan Shruti Ghosh isimli genç kadınla tanıştığında ise daha önce hiç karşılaşmadığı duygularla tanışmaya başlar.

Barfi, üç ay içerisinde başka biriyle evlenecek olan Shruti’ye ilk görüşte vurulur, Shruti de zamanla ona karşı bir şeyler hissetmeye başlar. Ancak ortada büyük bir sorun vardır. Shruti, ailesi ve çevresi tarafından büyük tepkilere maruz kalır. Ailesi, kızlarının  tabir yerindeyse ‘normal’ biriyle evlenmesini ve ‘normal!!!’ bir hayat sürmesini istemektedir ve bu birlikteliğin gerçekleşmesine izin vermeyecektir.

Yıllar sonra yolları tekrar kesiştiğinde Barfi’nin kalbinde başka biri vardır; Shruti içinse seçim yapma zamanıdır… Hint sinemasının son dönemdeki en ses getiren yapımlarından biri olan Barfi!, ülkesinin sınırları dışından da bol övgü almıştı.

Peki, neden mi Barfi? Hep beraber bakalım…

  1. Filmin başrolünde yetenekli oyuncu Ranbir Kapoor vardır.

Hint sinemasını birer hanedanlık gibi domine eden aileler vardır. Bunlar nesil nesil oyuncu ve yıldız çıkarır, büyük filmlerin başrollerini parseller, yeni isimlerin ortaya çıkışına da pek olanak tanımazlar. Bu döngüyü kırabilmek kolay iş değildir.

Ranbir Kapoor da soyadından anlaşılacağı üzere Hint sinemasının en büyük ailelerinden biri olan Kapoorgillerin dördüncü neslinin temsilcisi. Yani bilenlerin ‘50lerin popüler Avare filminden hatırlayacağı Raj Kapoor’un soyundan

  1. Filmde sessiz sinema esintisi vardır. Oldukça az diyalog içermesi, büyük ölçüde Charlie Chaplinve Buster Keaton gibi sessiz sinema döneminin komedi ustalarının izinde gitmesi hep lehine çalışıyor. Barfi başlı başına sessiz sinema dönemine büyük bir saygı duruşu bile sayılabilir
  2.  Film bütün duygularınızı harekete geçirebilir.

Duygularınızı harekete geçirebilecek güzellikte bu filmde, ağlamak isteyen ağlayabilir, gülmek isteyen gülebilir. Sevdiklerinizi yanınıza alarak bu filme rahatlıkla vakit ayırabilirsiniz.

  1. Küçük şeylerden mutlu olan karakterlerin görsel dünyasına hayran kalabilirsiniz. Barfi!”,  2012 yapımı komedi ,dram ve romantik hissiyatların ağır bastığı, görsel bir dünya üzerinde duygularını aktaran üstelik IMDB’den 8.9 puanını kapmış harikulade bir film. 70’li yıllarda bir gencin öyküsünü izleyicilere sunan film..Türkiye’de vizyona giren ilk Hint filmidir.
  2. Filmdeki evrensel aşk yüreğinize dokunabilir.

Benzerlerini muhakkak daha önce de gördüğümüz bir imkansız aşk öyküsünü, merkeze iki engelli insan yerleştirerek başarıyla uyguluyor Barfi. Hayran kalmamak, yer yer ağlamamak, hatta (abartmıyorum, neredeyse Selvi Boylum Al Yazmalım gücündeki) o yürek burkan finalinde gözyaşlarına boğulmamak zor.

  1. Film hem samimi hemde komik!

“Barfi!” filmini değerlendirmek gerekirse oldukça doğal, samimi ve komik bir atmosfere sahip. Samimiyet ve komiklik böyle bir film için önemli unsurlardandır.

7.Filmin ruhunuzu okşayan müziklerine playlistinizde yer verebilirsiniz. Filmin soundtrack albümü Pritam tarafından oluşturdu. Tadından yenmeyecek film müziklerini dinlemeye hazır olun!

  1. Hint filmlerinden iğreti duranların fikirlerini değiştiren film “Barfi!”

Hint filmleri çok uzun, müzikaller yoğun deyip Hint filmleri ile arasına duvar ören film severler, fikirlerinizin değişmesine izin verin ve arkanıza rastlanıp, kendinizi Barfi!”nin muhteşem dünyasına bırakın…